| Product Name | New i7-14700K i7 14700KF desktop CPU processor |
| CPU Frequency | 2.5 GHz |
| Accelerating frequency | 5.6 GHz |
| TDP | 125W |
| Max.Turbo Power | 253W |
| L3 Cache Capacity | 33MB |
| Socket | LGA1700 |
| Series | 14th Generation i7 Processor |
| System Memory Type | DDR5/DDR4 |
| Memory Channels | 2 |
| Max.Memory Capacity | 192GB (up to DDR5 5600MT/s & DDR4 3200MT/s) |
| GPU | Without |
| Warranty | 3 year |

| Individual retail box packing | Bulk Quantity Tray Packing | |
![]() | ![]() |
Trustworthy Shipment Choices Available with Air Shipment ,Ocean Shipment and by Mail Shipping.
![]() | Shenzhen Qianmaoda Technology Co.,Ltd is located in ShenZhen China, company owns a modern and standard factory which pass BSCI certification, over 50 employees work at a area about 2000 square meters.including QC, Engineerings, Technicians work together to be a scientific management system. We are manufacturing RAM and SSD by our factory. Also provide wholesale direct agent price for the related computers and computer parts such as CPU, motherboards, graphic cards, monitors with all-in-one PC. We supported and have done OEM/ODM customization for our partners all over the world. With our experiences, the design and ordering process for your products couldn't be any easier. Our factory always delivers top quality products on time and offers our best service to our clients. We are happy to have new and regular customers to join us for future business relations and get to mutual success. |
1.Can you send me your company catalog and pricelist?
Pls visit our website to download or contact with our sales to get.
2. What's the shipment cost ?
Pls provide your address details and we will check the shippng cost for you, delivery ways: UPS, DHL, FedEx etc.
3. What's the lead time& warranty?
3-7 working days and 3 years warranty.
4. Can I be your agent ?
Yes, we are happy to develop more partners. Pls contact us for discussion.
5. Where is your factory?
Shenzhen, Guangdong, China.
6. What's the MOQ?
10-20pcs.
7. Does the price include customs?
All prices are EXW shenzhen not include customs & postage.
8. Is there any discount?
Customers who reorder or big quantity, we are happy to offer some discounts as much as we can do.
9. Compatible platforms?
Product support all the mainstream OS and computer models.More details pls send specific PC model to us.
![]() | ![]() | ![]() |
| Desktop Ram DDR5/DDR4/DDR3 | Laptop Ram DDR5/DDR4/DDR3 | Server ECC REG Ram |
![]() | ![]() | ![]() |
| Best price bulk quantiy offer CPU for Intel and for AMD | Server CPU E3/E5 2670V3/2670v4/2673v3/2680v4/2686v4/2699v3 Ect. | Facotry direct manufactering PC and Server Motherboards |